A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
W
X
Q

C

CEVDET BATUR

1930 yılında Ankara’da doğan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamış, bu dönemde Eşref Üren’in öğrencisi olmuştur. 1947`de Türkiye genelinde yapılan bir sınavla İstanbul Eğitim Enstitüsü’ne bağlı Resim- Müzik seminerine seçilen Batur, daha sonra bu seminerin kapatılmasıyla öğrenimini Bolu’daki öğretmen okulunda sürdürmüştür. 1950 yılında G.E.E. Resim Bölümü’ne başlayan Cevdet Batur, burada Ferit APA, Refik EPİKMAN ve Malik AKSEL hocaların atölyelerinde çalışarak, 1953 yılında mezun olmuştur. 1960 yılına kadar muhtelif eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapmış, 1960-1995 yılları arasında önce Devlet Tiyatroları’nda, daha sonra ve uzunca bir süre boyunca Devlet Opera ve Balesi’nde, pek çok sahne eserinin dekor ve kostüm projesine imza atmıştır. 1995 yılında Devlet Opera ve Balesi başdekoratörlüğü görevinden emekli olmuştur.
Yurtdışında Almanya, İngiltere, A.B.D.`nde 6 sergi olmak üzere toplam 62 kişisel sergi gerçekleştiren sanatçı, TC Kültür Bakanlığı tarafından 2 kez onur plaketleriyle ödüllendirilmiştir. 100’ü aşkın insan figürlü “Ekmek Kavgası” adlı tablosu DYO Resim Yarışmasında sergilenmiş, son olarak Sofya’da açılan Avrupa Birliği Ülkeleri Karma Resim Sergisi’ne Türkiye’yi temsilen katılmıştır. Cevdet Batur, başta Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde “Ankaralı Seğmenlerin Atatürk’ü Karşılama” tablosu ile Resim Heykel Müzesi, Kültür Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Şekerbank gibi bankaların koleksiyonlarının yanı sıra birçok özel ve resmi kuruluşların koleksiyonlarında eserleri yer alan, resim sanatımızın medar-ı iftiharıdır.

CANA KARLI TOKCAN

1982 yılında Ankara`da doğdum. Yani, 33 yaşındayım. Üniversiteyi bitirdikten sonra birçok farklı yerde çalıştım. Hatta, sizin gibi çocuklara anaokulu ve ilkokulda öğretmenlik de yaptım.
Resim yapmayı sevdiğim için, daha güzel resim yapmayı Hikmet Çetinkaya ve Erdoğan Seçil’den öğrendim. Üniversitede okurken ve öğretmenlik yaparken masal ve çocuk kitaplarını merak edip, inceledim. Böylece çocuksu, kurduğum hayallere benzeyen resimler yapmaya başladım. Kuş resimleri yapmayı çok seviyorum. En çok da baykuş…

REAL COLLECTION
Bilkent Center AVM Sanat Sokağı 3/33 Tepe Home Katı Bilkent / Ankara
Tlf : 0 312 242 00 22 E-Posta : info@rcmuzayede.com

www.rcmuzayede.com

REAL COLLECTION BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION DOST ÜYESİDİR