A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
W
X
Q

E

ERDOĞAN SEÇİL

1938 Ankara doğumlu olan sanatçı, uzun seneler tanınmış sanatçılarla resim çalışmaları yapmış, müzisyen olarak görev yaptığı Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerine yaptığı gezilerde dünya sanatını yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Büyük boyutlu bir Atatürk portresi doksanlı yıllarda Anıtkabir’de sargilenen sanatçı, Mevlana ve Semazenler konulu çalışmalarını sürdürmektedir. 14 kişisel sergi açmış, Paris, Moskova gibi başkentlerde sergilere katılmış olan Erdoğan Seçil UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

ENDER DANDUL

1955 doğumlu. Akademisyen, tasarımcı ve ressam. Dördü yurtdışında olmak üzere, otuz kadar kişisel ve birçok grup sergi ile bu günlere taşıdı sanatını. Dandul’un resimleri; onun düşler/gerçekler, duyumlar/duygular arasında oluşan med-cezirlerden karaya vuran sürpriz objeler gibi spontane, samimi, saf ve sıcak... Bu yüzden paletindeki renk zenginliği, çizgisindeki dinamizm malzeme ve dokuyu kolaj disipliniyle kullanma ustalığı, kompozisyondaki hassas dengelerin başarılı duygusu, onun resimlerinin yenilenme ile mistik duygusallığı buluştuğu yerdeki varlığına kanıttır.

ELA CİN

1957 Ankara doğumlu olan Ela Cin, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü,
Prof. Zafer Gençaydın atölyesinden 1991 yılında mezun olmuştur.
Yurtiçi ve Yurtdışı bir çok özel ve devlet koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı
çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.

EMİNE TOKMAKKAYA

Nevşehir, Avanos`ta doğan Emine Tokmakkaya, 1986 yılında Ankara Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Resim Dalı’nı bitirdikten sonra, İstanbul`un çeşitli okullarında uzun yıllar resim ve grafik tasarım öğretmenliği yaparak, 2006 yılında emekli oldu. Meslek liselerinde okutulan Temel Tasarım dersi için, kendi araştırmalarını ve öğrencilerinin yapmış oldukları uygulamalı çalışma ve araştırmaları da kapsayan bir kitap hazırlamaya başlayan sanatçı, 4 kişisel sergisinin yanısıra, ulusal ve uluslararası bir çok karma sergi ve etkinliğe katılmıştır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD ) ve Güzel Sanat Eser Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) üyesi olan Emine Tokmakkaya, çalışmalarını İstanbul ve Bodrum’da açtığı Emos & ARTWORKS atölyelerinde sürdürmektedir.

ERCAN AYÇİÇEK

1974 yılında Trabzon’da doğan sanatçı, 1996 yılında K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Bölümü’nü bitirmiştir. 7 kişisel sergi açan, yurt içi ve yurt dışında pek çok karma sergi ve sanat etkinliğine katılan Ercan Ayçiçek, halen sürdürdüğü resim öğretmenliği görevinin yanısıra, çalışmalarını Trabzon’daki kendi atölyesinde sürdürmektedir.

ERHAN HÖKELEK

1966 Merzifon doğumlu olan sanatçı, modernizmin toplumsal yaşama entegrasyonu ile geleneksel kökenlere sahip toplumlarda görülen sancıları, ironik bir anlatımla resimlerine yansıtmaktadır. Figüratif deformasyon ve tanıdık objeler ile modernizme psikolojik ve sosyal ağırlıklı bir gönderme yaparak, bu iki farklı sosyolojik yaşam konsepti arasında kalan bireyin maskelenmiş geleneksel yaşam algısını gizlemeye çalışmasına dikkat çeker. Erhan Hökelek, bu güne kadar gerçekleştirdiği 11 kişisel sergisinde ve katıldığı karma etkinliklerde, örtülü dürtülere ve suçluluk duygusu ile ortaya çıkan iç çatışmalarına, resimleriyle eleştirel bir yaklaşım sergilemektedir.

ETHEM BAYMAK

1952`de Kosova`nın Prizren şehrinde doğan sanatçı, Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nde Sanat Tarihi dersleri vermektedir. Değişik konularda 22 özgün kitabı olan sanatçı, eleştiri, deneme, şiir gibi yazın türlerinde incelemeleriyle uluslararası bilimsel toplantılara da katılmıştır. Balkan Türk ressamları arasında ön sıralarda gösterilen Baymak, Kosova, Türkiye, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, İrlanda ve Avusturya’da açtığı çok sayıda kişisel sergisinin yanı sıra, pek çok da karma sergiye katılmış, çok sayıda ödül, takdirname, derece ve plakete layık görülmüştür. Türkiye, Çekoslovakya, İtalya, Almanya, Hırvatistan gibi ülkelerde zaman zaman araştırmalar sürdüren ve sanat etkinliklerine katılan Ethem Baymak’ın, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’deki müzelerde ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Çalışmalarını Kosova`da sürdüren sanatçı, halen Kosova Türk Sanatçılar Derneği başkanıdır.

EFE KASAPLAR


18 Haziran 1981 Ankara’da doğdum. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandım. Ama bu bölümü sevmediğim için okulu bitirmedim. Onun yerine üniversitede kurduğum Resim Kulübü’nün başkanlığını yaptım. Birçok karma sergiler düzenledim.
Hacı Demirci’nin atölyesinde desen dersleri aldım ve en çok Tunç Tanışık’ın fikirlerinden etkilendim. Resim yaparken kara kalem ve kuru pastel kullanmayı seviyorum. Son zamanlarda akrilik de kullanıyorum ve seramik eserler üretiyorum.

Resme başladığım yıllarda sürrealistler ve izlenimcilerin çalışmalarından çok etkilenmiştim daha sonra, olmayan yerlerin ve bulunmayan şeylerin resmini yapmaktansa çevreye ve gözleme dayalı, gerçeklikle bağlantısını kurabileceğim çalışmalara yöneldim.

“Yılların getirdiği büyükşehir yorgunluğu ve kurak Ankara’nın gerçekliğinden; çarpık kentleşmeden başka bir şeyi kavrayamayacağımı anladım. Sonuçta kavrayabileceğim ve yansıtabileceğim şey bu dayanılmaz çirkinliğe dayanıyordu...” diyen sanatçı; bir yandan da sanatın iyi uygulandığında bir şeyin hakikatini ortaya çıkartırken bunun bilinçli bir yönlendirmesiyle kötü ve korkunç olanın estetik de olabileceğini hissetmiştir.

Doğa sevgim ve özlemim, binaları beton duvarlardan çok yüksek kayalarmış gibi görmeme neden oldu. Böylece onları canımın istediği şekilde boyayıp, insanı beton yığınlarından kurtarabilmeyi umuyorum.

EFGAN BEYAZ

1961 yılında Ankara’da doğdum. Hem, Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nde okudum hem de Eşref Üren ve Osman Zeki Oral gibi dönemin en iyi sanatçılarından ders aldım.

TRT’de ressam grafiker olarak çalıştım. PTT Pul Müdürlüğü’ne yaptığım pullar yaptım. 2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda 36 ülke sanatçısının karikatürlerini çizmekten çok keyif aldım.

Yurtiçinde ve yurt dışında katıldığım sergilerin yanında bazen yurtdışında resim dersleri de veriyorum.

REAL COLLECTION
Bilkent Center AVM Sanat Sokağı 3/33 Tepe Home Katı Bilkent / Ankara
Tlf : 0 312 242 00 22 E-Posta : info@rcmuzayede.com

www.rcmuzayede.com

REAL COLLECTION BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION DOST ÜYESİDİR