A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
W
X
Q

İçeriklerden en son girilen 40 tanesi gösteriliyor.

YUSUF BİLGE

1959’da Edremit’te doğan sanatçı, orta ve lise öğrenimini Ayvalık’ta tamamladı. 1978-1980 Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’ne devam etti. 1986’da Bremen Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim ve Heykel Bölümü, Prof. Waldemar Otto Atölyesini Meister Schüler olarak bitirdi. İki yıl sonra kendi atölyesini kurdu ve 1990 yılında devlet bursu ile ikinci atölyesini açtı. 1991 yılında Bremen Göçmen Sanatçılar Birliği’nin başkanlığına seçildi. 1996 yılında Yeni Atölye ve üretici galerisini açarak, bu tarihten itibaren sadece galerisinde kültürel faaliyet ve sanatsal çalışmalarına devam etti. 1996-2007 yılları arasında bir yandan Akademiye hazırlama kurslarında eğitim verirken, bir yandan da ARD - WDR gibi Alman TV kanalları jçin yaptığı mahkeme ressamlığını sürdürdü. Halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, kişisel sergilerinin yanısıra pek çok da karma sergiye eser vermiştir.

GÜLSEREN SÖNMEZ

1946 Ankara doğumlu olan sanatçı, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü`nden mezuniyetinin ardından, 26 yıl sürdürdüğü öğretmenlik mesleğinden emekli olarak, resim çalışmalarına ağırlık vermiştir. Eserlerinde suluboya, yağlıboya, pastel, özgün baskı ve ebru tekniklerini kullanmıştır. Ağırlıklı olarak suluboya tekniğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Tema olarak genellikle kadının fantastik dünyasını, sürrealist tarzda yansıtan sanatçı, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıra

AYTEN TAŞPINAR

Ayten Taşpınar 1944 yılında Merzifon`da doğdu. 1967 yılında K.T.Y.Ö. Okulu Resim Bölümü`nden mezun oldu. 1967-1994 yılları arasında Muğla Anadolu Kız Meslek Lisesi`nde Resim Öğretmenliği yaptı. Muğla Merkez Çocuk Bakım ve Yetiştirme Yurdu`nda çocuklara resim çalışmaları yaptırdı ve 1979 yılında Uluslararası Çocuk Yılında Türkiye Milli Komitesi`nin düzenlediği konferansta çocukların resimlerini sergiledi. Ayrıca Mimarlar Odası ve Muğla Belediyesi`nin düzenlediği, çocuk resim kurslarında görev aldı. "2008, 10 Kasım gazetelerinizde Atatürk" sergisini düzenledi. 2009 yılında uygulamaya koyduğu "Sokak Sokak Resim Atölyesi" projesi ise sürmektedir. Pek çok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarına atölyesinde devam etmektedir.

ORHAN GÜREL

1952 Sivas doğumlu olan Orhan Gürel’in resim tutkusu çocukluktan başlar. Büyük bir şans eseri olarak, orta öğrenim yıllarında Eşref Üren gibi bir ustanın öğrencisi olmuştur. Suluboya tekniğine ilgisi de bu yıllarda başlamıştır. Hocasının etkisi ve teşvikleriyle, suluboya tekniğini ilerleterek, zaman içinde büyük bir ustalık ve incelik kazanmıştır. Orhan Gürel, tam anlamıyla bir suluboya sanatçısıdır. Başka hiç bir malzemeye yönelmemiştir. Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve Suluboya Ressamları Grubu üyesi olan sanatçının eserleri, yurtiçi ve yurtdışı pek çok koleksiyonda yer almaktadır.

IŞIL ÖZIŞIK

Işıl Özışık 1939 Kırklareli doğumludur. İlk resim eğitimini, orta okul ve lise dönemlerinde sırası ile Ömer Hatipoğlu, Turgut Zaim, Cemal Bingöl, Eşref Üren atelyelerinde almıştır. Ankara Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü mezunu olan sanatçı Master programını Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İnşaat ve Restorasyon Bölümü Mimarlık bölümünde tamamlamıştır.


Yüksek öğrenimini takip eden üç yıllık arkeoloji asistanlığı döneminin ardından kendini tamamıyla resim çalışmalarına veren sanatçı bir taraftan da reklamcılık alanında "Art Director" olarak profesyonel çalışmalarda bulunmuştur.


Işıl Özışık her türlü malzemeyle resim çalışmalaını sürdürmesine karşın ülkemizde suluboya resmin önde gelen sanatçılarından biri olarak tanınmaktadır. Sanatçının resimlerine doğasına aşık olduğu İstanbul ve yaşamını sürdürdüğü Washington DC`nin doğası, yağmur ve kar temaları hakimdir.


Bugüne kadar yurtiçi ve yurt dışında yüzün üzerinde kişisel sergi açan sanatçının eserleri yurtiçi ve yurt dışında özel ve resmi kurum ve kuruluşların koleksiyonlarında bulunmaktadır. Sanatçı "The Washington Society of Landscape Painters" derneğinin daimi üyesidir. Amerika Birleşik Devletlerinde derneğin açmış olduğu bütün sergilere iştirak etmektedir.

ÖZCAN ALLAHVERDİ

İlk ve orta öğrenimini Gölcük ve İstanbul’da tamamlayan sanatçı resim çalışmalarına bu dönemde başlamış ve karikatür alanındaki sergileri dikkat çekmiştir. ODTÜ Fizik Bölümü’nden ayrılan sanatçı G.Ü. Mimarlık Fakültesi şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun olmuştur. Üniversite döneminde sanatçı afiş ve tasarım alanındaki çalışmalarına devam etmiştir. İnsanın varlığından bu yana yaratmış olduğu en önemli olgulardan insanın yansıması olan şehirlerin geçmişi bugünü ve geleceği sanatçının araştırma konusu olmuş, öğrenciliği döneminde “Nasıl Bir Şehircilik” adlı yarışmada gelecekteki şehirler ve yaşam konulu çalışmasıyla ödüle layık görülmüştür. Sanatçı çalışmalarında şehrin insan üzerindeki etkisi insanın şehir üzerindeki etkisini, güzelliklerini, mücadelesini, coşkusunu, büyüsünü, yaşamı kendine özgü tarzı ile post modern bir biçimde dışa vurmakta ve tuvale yansıtmaktadır. 2007 Polonya Elçiliği, 2008-2009 Atölye AN, Mart 2010 Bilkent Sanat Sokağı, Eylül 2010 Vakıfbank Sanat Galerisi kişisel sergileri açmıştır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. Özcan Allahverdi çalışmalarına İstanbul ve Ankara’da kendi atölyesinde devam etmektedir.

İLKNUR GÜRCAN

1972 yılında Isparta’da doğan İlknur Gürcan, Ankara Fen Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Halen TÜBİTAK ULAKBİM’de Ağ Uzmanı olarak görev yapmaktadır. İlknur Gürcan, yağlIboya resim çalışmalarını 2006 yılından bu yana Nusret Dökmeci ile birlikte sürdürmektedir. Eserlerinde ağırlıklı olarak pencereler, sokaklar ile sokaklardaki sosyal yaşamı konu almaktadır.

NEŞE EVİTAN

1955 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1979 yılından itibaren, çocuk kitabı resimleme ve illüstrasyon ağırlıklı olmak üzere grafik sanatında eserler vermiştir. Karikatüre de emek veren Evitan, 2000 yılından itibaren tamamen resme yönelmiş, Haluk Evitan ile birlikte beş sergiye imza atmıştır. Halen çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

Resimlerinde denemeci bir tutumla pentür geleneğini özenle irdeleyen sanatçı, izlenimlerini tuvale olabildiğince özgür aktarma alışkanlığıyla dikkat çekmektedir. İnsana dair sınırsız yorumların renkli evreninde yolunu kaybetmiş bir çocuk tutumuyla çalışmaktan zevk alan sanatçının eserleri, kendi deyişiyle sanatçının evrene bir gülümsemesidir.

FİKRET ÖZTÜRK

1961 Eskişehir doğumlu olan sanatçı, 1988 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Öztürk’ün İstanbul çoğunlukta olmak üzere, 35’e yakın kişisel sergisi, 1995 Marshall Yarışmalı Sergi, 1990 - 19. Altın Kiraz Resim Festivali yarışması ve 1990 - 7. Uluslararası Yunus Emre Resim Yarışması ödülleri bulunmaktadır.

HALUK EVİTAN

1952 yılında İzmit’te doğan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugüne kadar 30 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, çalışmalarını resim ve grafik dallarında sürdürmektedir.

Yapıtlarında genellikle insanın iç dünyasının sembolik ifadesine ağırlık veren sanatçının form ve kompozisyon anlayışı çarpıcı ve zengindir. Sulu boya resimlerinde figürün hakim olmasına karşın yağlıboya yapıtlarında soyut yaklaşımlar daha ağır basmaktadır. Devinim, çizgisel formlar ve aykırı tutkularla çarpıcı biçimler, sanatçının karakteri olan uyum yasalarını oluşturmaktadır.

SUNA ÖZKALAN

1936 Kayseri doğumlu olan sanatçı, resim çalışmalarına 1965 yılında Türk-Amerikan Derneği resim kursları ile başlar. 10 yıl kadar süren bu çalışmalarında, Lütfü Günay ve Refik Ekipman’dan resim, Prof. Lingren’den gravür dersleri almıştır. 1968 yılında İmren Erşen, Necla Özbay, Nurtaç Özler, Gülsen Erdoğan ve Sezen Palabıyık ile birlikte kurdukları Altılar Grubu’na daha sonra Tayyar Eren ve Lütfü Çetin de katılmıştır. İlk dönemlerinde uzun süre desen ve nü üzerine odaklanan Suna Özkalan, 1970 sonrasında Ankara Altındağ gecekonduları ve özellikle Foça kasabasını tavallerine aktarmıştır. Yaklaşık 20 yıldır ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası provalarını izleyerek resme dökerken bir yandan da Lütfü Günay’la başladığı soyutlama çalışmalarını sürdürmektedir.
1987’de başladığı heykel çalışmaları da Ankara Sanat Derneği’nin açtığı yarışmada gravürleri ile birlikte ödüle layık görülmüştür. Bunun yanısıra DYO Resim Yarışmalarında başarı ödülü almış, UNESCO 35 Yaş Yarışması sonrasında eserleri sergilenmiştir. Yurtta ve yurt dışında 50’yi aşkın kişisel sergi ve kızı Filiz Onat’la ortak sergiler gerçekleştirmiş, Birleşmiş Ressamlar ve Altılar Grubu sergilerine katılmış olan sanatçının, yurt içi ve yurt dışında bir çok koleksiyonda eserleri yer almaktadır.

VALENTİN REKUNENKO

1955 yılında Ukrayna, Tokmak doğumlu olan Valentine Rekunenko, 1974 yılında Ukrayna, Dnepropetrovsk Güzel Sanatlar Okulu’ndan mezun olmuştur. 1978 yılından itibaren, Kiev, Moskova, St. Petersburg başta olmak üzere, Sovyetler Birliği’nin tamamında sergiler düzenlemiş, karma etkinliklere katılmıştır. 1987 yılından bu yana Union of Artists of USSR (SSCB Sanatçılar Birliği) ve Union of Artists of Ukraine (Ukrayna Sanatçılar Birliği) üyesi olan sanatçı, 1998 ve 2001 yıllarında, üç yılda bir yapılan Triennial Painting Exhibitions sergilerine Kiev ve Moskova’da, 2005 yılında da Union of Artists of Zaporozhye’s Foundation (Zaporozhye Sanatçılar Birliği Vakfı) 45. Kuruluş yıldönümü sergisine katılmıştır. Sanatçının; Rusya, Ukrayna, Polonya, eski Yugoslavya ülkeleri, Almanya ve ABD’nde pek çok özel koleksiyonlarda ve Ukrayna’nın Zaporozhye ve Tokmak kentlerindeki müzelerde eserleri bulunmaktadır.

FÜSUN ÜRKÜN

1960 yılında Kayseri’de doğan sanatçı, resme 1984 yılında Lütfü Günay atölyesinde başlamış, daha sonra Yaşar Çallı’dan resim dersleri alarak, 1996 yılında ilk kişisel sergisini açmıştır. 1999 yılı içinde Winsor&Newton şirketinin düzenlediği dünyanın en büyük resim yarışmasında Türkiye’nin beş finalistinden biri olmuştur. Bugüne kadar birçok sanat fuarı ve karma sergiye katılan sanatçı ayrıca 11 adet kişisel sergi açmıştır. Sanatçı, çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

KAMER ÖNDER

1954 yılında Sürmene ilçesinde doğdu. 1989 yılında, Karadeniz insanının yaşam biçimini anlattığı "Oluklu Vadi`nin Kadınları" adlı kitabını yayınladı. 1988 yılından başlayarak resim dersleri aldı. Ünlü hocalarla çalışan sanatçı daha sonraki yaşamında doğup büyüdüğü yörenin doğasını naif bir anlayışla resmederken, duygularını "ÇİZGİ" isimli şiir kitabında topladı.Sanatçının resimleri; görsel açıdan çekiciliği olan, güzellikler sunumu; doku, görüntü ve renk teknikleri açısından başarılı çalışmalar ürünü, kişileri duygulandıran, iyi donatılmış uyumlu ve dengeli etkiler bırakan, mutluluğa tanıklık eden resimlerdir.

Sanatçı, tahta işçiliğinin nadide güzelliğini varolduğu dede evindeki pencereden; portakal ve çay bahçelerini seyrederek büyüdü. Bu nedenle doğanın üretici gerçekliğini resimlerine yansıtırken, bir başka üretken kadının; esirgemediği fedakarlığını tablolarına taşıdı.Resimleri; uzaktaki dağların üstüne çöken sislerin rutubetinde çay bahçeleri, portakal ağaçları, bir kayanın yanındaki gelincikler, papatyalar, doğayı doku doku süsleyen yeşilin; yağmur, sis ve güneşle gün boyu buluşup oynaştığı, ovaları, yaylaları hepimize bir hatırlatma gibidir.Anadolu`nun yalnız ağaçlı buğday tarlalarını, yalnızlıktan kurtararak zenginleştiren bir anlayışla tuvale aktaran sanatçı, kentin yalnızlığına isyan eder gibidir. Naif resimleri, içimizdeki yitirilmiş güzelliklere bir övgü olarak düşünülebilir.İnsanı üşüten, ya da rüzgarın önünde ağaçların uçtuğunu hissettiren gizemli doğa resimleri, insanda Anadolu`ya dönüş duyguları uyandırır.Sanat yaşamına Ankara`da devam eden sanatçı 17 kişisel sergi açmıştır.

NİHAT EVREN DERMAN

1981 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, babası Hüseyin Cahit Derman ile tanıştığı resim sanatını, 2008 yılında başarı bursu ile bitirdiği Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’nde sürdürmüştür. Eğitimi süresince Özdemir Altan, Ergin İnan, Mustafa Ata ve Zahit Büyükişleyen atölyelerinde çalışmış, neoklasik ve soyut dışavurumcu bir üslupta eser vermeye başlamıştır. Yağlıboya tekniği dışında da eser veren Nihat Evren Derman’ın, serigrafi, litografi, gravür, fotoğraf, seramik, heykel ve iç dekorasyon çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde eserleri bulunmaktadır. Unesco’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan Nihat Evren Derman, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

SÜLEYMAN ŞAHİN

1949 YILINDA Sivrihisar’ın Günyüzü nahiyesine bağlı Beyyayla köyünde dünyaya gelmişim. İlkokulu 4. sınıfa kadar burada okudum. Ailemin ekonomik koşullarına yardımcı olabilmek için ilkokulu bırakarak Ankara’ya buranın bir kıyı semtinde çobanlık yapmaya geldim. Burada kara kalem çalışmalarına devem ederken bir yandanda inek otlatıyordum. Daha sonra çobanlık yapmayı bırakarak inşaatlarda yağlı boyacılık yapmaya başladım. Bu meslek çok hoşuma gidiyordu. İnşaattan artan yağlı boyaları alarak parmakla resimler yapıyordum. Bu çalışmalarımı 1968 yılında Ankara’da Türk-İş Sanat galerisinde sergiledim. O devrin Cumhurbaşkanı rahmetli İsmet İnönü’nünde izlediği kişisel sergimdeki tüm tablolarımı satarak Profesyonelliğe ilk adımımı attım. Artık gece gündüz çalışıyordum. Cadde ve sokaklarda, bıkmadan yoğun bir uğraşla resim çalışmalarımı sürdürüyordum.

KAYIHAN AYBATLI

1959 yılında Yerköy´de doğdu. 1977´de Kuleli Askeri Lisesini, 1981 yılında Kara Harp Okulunu bitirdi.İzlenimciliğin geleneksel takipçilerinden olan Aybatlı rahat bir fırçaya, renkçi bir anlayışa sahiptir.

Resimlerinde yağlı boyanın dışında pastel boyayı da ustaca kullanmaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışında resmi ve özel birçok koleksiyonda çalışmaları bulunan sanatçı bugüne kadar 21 kişisel sergi açmış birçokta karma sergiye katılmıştır. Oyak´ın düzenlediği resim yarışmalarında iki kez birincilik ödülüne layık görülmüştür. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar derneği üyesi de olan sanatçı, Kültür Bakanlığının 1995 yılında yayınladığı "Ressamların Fırçasından İstanbul" isimli katalogda ve yine Kültür Bakanlığının 2006 yılında düzenlediği "Türkiye Resimleniyor" ve "İstasyonlar" projelerinde yer almıştır. Çalışmalarını emekli olduktan sonra yerleştiği Ankara´da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN

Ressam (Adana 1946). Ankara Gazi eğitim enstitüsü’nü (1967), Alman ya’da Kassel Devlet güzel sanatlar akademisi’ni bitirdi (1976). Devlet resim ve heykel sergisi’nde başarı (1977 ve 1983), DYO resim sergisi başarı (1979) ve Fransız kültür merkezi duvar resmi yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı (1983).
Lirik soyut ile soyut dışavurumculuk arasında çeşitlenen bir üslubu vardır. Serbest bir fırça işçiliğini bazen de kaligrafik bir boyut içeren değişik nitelikteki dokusal alanların bütünleştirilmesini amaçlar. Genellikle resimlerinin alt ya da üst kenarlarına yakın bir yere yerleştirdiği bir dizi düz boyanmış renkli kare, kompozisyonlarının vurgu noktasını oluşturur.

FARUK ÖZ

1955 yılında doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Üsküdar’da tamamlarken resim sanatına olan tutkusu, onu tanınmış resim öğretmeni Saadettin Çağlarca’yla tanışmasına aracı oldu. Bundan sonra kendisini onunda teşvikiyle tamamen resim çalışmalarının içinde buldu. Otuz yılı aşkın süredir İstanbul’un değişik görünümlerini resmederken eşsiz güzellikteki natürmort resimleriyle de sanatseverlerin beğenisini kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda eseri olan sanatçı çalışmalarını, İstanbul’daki atölyesinde resim derslerini de sürdürmektedir.

NEŞE GÜMÜŞÇÜOĞLU

Suluboya tekniğinin heyecanlı ve duygusal yapısına çok uyduğunu ve kendi özgün tavrını bu yolla daha iyi yansıttığını ifade eden sanatçı, sulu boyanın hızı ve akışkanlığını bu defa da atların hareketliliği ile bütünleştirerek kendine ait yorumuyla resimliyor. Bugüne kadar 70’e yakın karma sergiye de katılan Neşe Gümüşcüoğlu, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Suluboya Ressamları Grubu üyesi.

KAMURAN BABAN

Sanatçı 1952 yılında Irak`ın Kerkükkentinde doğmuştur.Resim çalışmalarına daha küçük yaşlardayken babasının atölyesinde başlamıştır.1977`de Bağdat`ın Almüstansıriye Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olup, lisans diploması almıştır. Irak, Lüksemburg ve Türkiye`de 10`u aşkın kişisel sergi açmış, birçok karma sergiye katılmıştır.Birçok ödül alan sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı (Irak, ABD, İngiltere, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Japonya’da) özel koleksiyonlarda 300’ü aşkın yapıtı bulunmaktadır.Sanatçı halen TRT`de çevirmen - spiker olarak çalışmaktadır.

ERDOĞAN SEÇİL

1938 Ankara doğumlu olan sanatçı, uzun seneler tanınmış sanatçılarla resim çalışmaları yapmış, müzisyen olarak görev yaptığı Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerine yaptığı gezilerde dünya sanatını yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Büyük boyutlu bir Atatürk portresi doksanlı yıllarda Anıtkabir’de sargilenen sanatçı, Mevlana ve Semazenler konulu çalışmalarını sürdürmektedir. 14 kişisel sergi açmış, Paris, Moskova gibi başkentlerde sergilere katılmış olan Erdoğan Seçil UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

KIVANÇ GÜLHAN

1963 yılında doğan Kıvanç Gülhan, almış olduğu mühendislik eğitiminin yanı sıra, resim sanatında da kendine bir kariyer edinmiştir. Bugüne kadar 16 kişisel sergi açan sanatçı, artistik ve mühendislik kariyerlerini beraber sürdürmektedir. Suluboya başta olma üzere akrilik ve yağlı boya yapıtlara imza atan Kıvanç Gülhan’ın, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergilenen heykel, anıt ve rölyef çalışmaları da bulunmaktadır. Çok az sayıda karma sergiye iştirak etmiş olan Kıvanç Gülhan, son olarak Hasan Pekmezci, Şükran Pekmezci, Habip Aydoğdu, İsmet Yılmaz, Vahap Demirbaş ile birlikte Ankara Kale içi sergisine katılmıştır. 2005 yılında Interior Design Turkey ödül finalisti olan sanatçı, çalışmalarını Ankara’da sürdürmektedir.

RABİA ÇALIŞKAN

Balıkesir doğumlu olan sanatçı,1984-1988 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan mezun olarak, 1993 yılına kadar deri tasarımı ve uygulaması üzerine çalışmalar yürütmüştür. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitiren Rabia Çalışkan, çocuk kitapları resimleme çalışmalarının yanısıra, Anadolu Ateşi Dans Grubu’nun deri giysi ve aksesuar tasarımlarına da imza atmıştır. 2004 yılında sanat eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlayan sanatçı halen Milli Eğitimde sanat eğitimcisi olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan Çalışkan’ın yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

UĞUR ÇALIŞKAN

1964 yılında Eskişehir’de doğan sanatçı, Ankara Mustafa Kemal Lisesi’nin ardından, 1983 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdi. 3 dönem Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği yönetim kurulunda görev yapmış olan sanatçı, aynı zamanda derneğin sanat bülteninin de editörlüğünü yürütmüştür. 17 kişisel sergi açan sanatçının; Gazi Müzesi, SPK (Sermaye Piyasaları Kurumu), Vakıf Bank, Doğuş Üniversitesi Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası), İMOGA İstanbul, Devrim Erbil Müzesi, ÇAĞSAV (Çağdaş Sanatlar Vakfı) gibi kurumlarda, yurtiçi ve yurtdışı bir çok özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

ENDER DANDUL

1955 doğumlu. Akademisyen, tasarımcı ve ressam. Dördü yurtdışında olmak üzere, otuz kadar kişisel ve birçok grup sergi ile bu günlere taşıdı sanatını. Dandul’un resimleri; onun düşler/gerçekler, duyumlar/duygular arasında oluşan med-cezirlerden karaya vuran sürpriz objeler gibi spontane, samimi, saf ve sıcak... Bu yüzden paletindeki renk zenginliği, çizgisindeki dinamizm malzeme ve dokuyu kolaj disipliniyle kullanma ustalığı, kompozisyondaki hassas dengelerin başarılı duygusu, onun resimlerinin yenilenme ile mistik duygusallığı buluştuğu yerdeki varlığına kanıttır.

HİKMET ÇETİNKAYA

1958 yılında Konya Hasanşeyh`te doğan sanatçı, orta öğrenimini Denizli`de tamamlayarak, 1982`de Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümü`nden mezun olmuştur. Resim eğitimi yöntemleri konusunda yurtdışında araştırmalarda bulunarak, kendi ismini taşıyan resim atölyesini ve daha sonra Çetinkaya Sanat Galerisi ile Galeri Hera`yı kurmuştur. Resim dersleri ve sanat danışmanlığı çalışmalarının yanısıra, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hava Lojistik Komutanlığı gibi kurum ve kuruluşlarda resim atölyesi kurulmasına öncülük yapmıştır.

2001`de İsveç Stokholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarı`na davetli olarak katılan sanatçı, yurt içinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere uluslararası düzeyde birçok sanat fuarı etkinliklerine katılmış, 9`u yurtdışında, toplam 51 kişisel sergi açmış ve 400`den fazla karma sanat etkinliğine katılmıştır. Ankara`daki atölyesinin yanısıra, 2002 yılında Paris`te açtığı resim atölyesinde de çalışmalarını sürdüren Çetinkaya, Arc-En-Ciel Maison D`art Paris adında bir de resim galerisi açmıştır. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği üyesi olan sanatçı, 2006 yılında 45 Türk sanatçısıyla Türkiye`yi temsilen Paris-UNESCO`da bir sergi organizasyonu yaparak iç ve dış basında Türk sanatının ve sanatçısının tanıtımına katkı sağlamıştır. Bir çok sanatçı dostuyla; 3 kez Paris te olmak üzere, Atina, Moskova, Kıbrıs ve Yunan adalarında (Patmos, Girit, Santorini, Mikanos) "Anadolu`dan Esintiler" adı altında sergi etkinlikleri yaparak, bu sergileri geleneksel hale getirme çabası içerisindedir. Sanatçıya, Kavaklıdere Rotary Klübü tarafından 2006-2007 döneminde yılın meslek başarı ödülü verilmiştir.

NUSRET DÖKMECİ

1947 yılında İskilip`te doğan sanatçı, ekonomi ve maliye eğitimi almıştır. Çeşitli kamu kurumlarında müfettiş ve genel müdür olarak görev yapan Dökmeci, resim çalışmalarını 1998 yılından bu yana Hikmet Çetinkaya atölyesinde sürdürmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda eserleri bulunan Nusret Dökmeci, çoğu Türkiye`de olmak üzere, Paris, Lefkoşa ve Atina`da sergilere katılmıştır. Sanatçı halen üç ayrı atölyede resim dersleri vermektedir.

HÜSEYİN SARTAŞ

Hüseyin Sartaş 1956 yılında Ankarada doğan Hüseyin SARTAŞ 1989 yılında Ankarada açtığı resim sergisine dek değişik işlerde çalıştı. Naif resimlerimizin tanınmış sanatçılarındandır.Kırsal kesimden gelen ressam kimliğinin ip uçları resimlerinde kolaylıkla görülmektedir.Bu resimler modern yaşam içersinde doğayı ve kendini tüketmiş olan çağdaş insanın ütopyasıdır,belkide yitirilmiş düşlerdir.Hüseyin SARTAŞ içimizde taşıdığımız düşüncelerimizin özlemlerimizin yitirdiğimiz yada yo ettiğimiz doğal güzelliklerin resimlerini yapıyor.

SAİM DURSUN

1959 Elazığ´da doğdu.

Artvin Öğretmen Lisesinde, Resim Öğretmeni Hatice Yüksel´in yönlendirmesiyle resime gönül verdi.
1989 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi´nde tanıştığı Fransız sanat tarihçisi Didier Vacher´in ilgi ve desteğiyle 1989 - 2003 yılları arasında İstanbul ve Fransa´da atölye çalışmaları yaptı.

Bugüne dek yurt içi ve yurt dışında 44 kişisel sergi açtı.

SALVATORE RODRIQUEZ

1934 Napoli doğumlu sanatçı artistik Liceo kolejini bitirdikten sonra 1957 senesinde Napoli güzel sanatlar akademisini bitirmiştir. Uzun yıllar ünlü Napoli’li ressamların asistanlığını yapmış olup ışık gölge oyunları konusunda yaptığı çalışmalarla İtalya’da haklı bir üne kavuşmuştur. Rodriquez başta İtalya olmak üzere birçok uluslar arası kişisel sergi yapmış ve en son sergisini 2005 yılında Amerika’da Raphael Gallery’de gerçekleştirmiştir. Ünlü İtalyan sanat eleştirmenleri, C. Elvini ve S. Gemma gibi isimlerden çok olumlu eleştiriler almıştır. Sn. Fabio Maresca (Maresca Gallery) ve Rc Gallery organizasyonlarıyla son sergisini Bilkent Sanat Sokağı’nda gerçekleştirmektedir.

SELİM GÜVENTÜRK

1951 yılında Ankara’da doğan Selim Güventürk, 1978 yılında ağaç maketleri ve heykelleri üzerinde çalışırken, sonradan özgün bir yağlı boya tekniğine dönüşecek olan çalışmaların ilk adımlarını keşfetmiştir. Fırça ve spatul kullanmayı gerektirmeyen bu özgün teknik, sanatçının sürekli yeni buluşlarına ve uygulamalarına olanak tanıması nedeniyle de her yıl daha gelişmiş yapıtların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Kişisel sergiler dışında birçok karma sergiye de katılan sanatçı, 2007 yılı itibarıyla çalışmalarını Real Collection galerilerinde sergilemektedir.

NECATİ SEYDİ FERAHOĞLU

1975 yılında Amasya’da doğan sanatçı, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nü kazanarak, 1996 yılında Grafik Ana sanat Dalı’nı seçmiş, 1998’de de mezun olmuştur. Aynı yıl öğretmenliğe başlayan Ferahoğlu, ağaç baskı ve gravür çalışmalarının ardından, öğretmenlik yıllarında yağlıboya çalışmalarına ağırlık vermiştir. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-iş Öğretmenliği Programı`nda “İlköğretim Okulları 8. sınıflarda Tokat Yazma Motiflerinin Özgün Baskı Çalışmalarında Uygulama Etkililiği Üzerine Bir Araştırma” konulu çalışma ile yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, halen Akçaabat Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 1 kişisel serginin yanı sıra, 6 grup ve 28 karma sergiye katılan sanatçı, GESAM ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

MEHMET HACIFETTAHOĞLU

1978 Trabzon doğumlu olan sanatçı, 2001’de KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı’nı dereceyle bitirmiştir. Aynı yıl Gümüşhane’de resim-iş öğretmeni olarak göreve başlamış, ulusal ve uluslararası kırka yakın sergide yer almıştır. Bir çok özel koleksiyonda resim, heykel, rölyef, vitray ve grafik eserleri bulunan sanatçının, yayımlanmış bazı çalışmaları ile özel ve resmi kuruluşlar için yaptığı grafik tasarım çalışmaları bulunmaktadır. Çeşitli amblem yarışmalarında iki birincilik, bir ikincilik ödülü alan Hacıfettahoğlu, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans programına devam etmektedir. Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği yönetim kurulu üyesi, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan sanatçı, halen Trabzon Maçka Lisesinde resim öğretmenliği görevinin yanı sıra, sanat çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

ŞEHRİYAR CEM

1979 yılında Tebriz, İran`da doğan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden 2001 yılında mezun olmuştur. 2003 yılında Art Students Leauge of New York’ta resim eğitimine başlayan Şehriyar Cem, bu okulda Bruce Dorfman, Charles Hinman, Larry Poons, Richard Pantell ve Michael Burban gibi ustalarla; akrilik, yağlıboya, karışık malzeme, gravür ve desen çalışmaları yapmış, 2004 yılında Larry Poons Atölyesi’nde asistanlık ve gözetmenlik görevlerini üstlenmiştir. 2005 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, Ankara, İstanbul ve New York`ta kişisel sergiler düzenlemiş, bir çok karma resim ve heykel sergisine katılmıştır. Çalışmalarına halen İstanbul Maçka’daki atölyesinde devam eden Şehriyar Cem`in, Yeditepe Üniversitesi koleksiyonu ve bazı özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sanatçı, heykellerinde ağırlıklı olarak kullandığı metalin yanı sıra taş ve kille de eser vermektedir. Resimlerinde ise tuval üzerine akrilik ve yağlı boya kullanarak hem plastik değerleri hem de aksiyon ekspresyonizmi bir arada dengede tutmayi benimsemiştir.

MEHMET PESEN

1923 İstanbul’da doğdu.

1947 B.R.Eyüboğlu Atölyesi’nden 10 arkadaşı ile birlikte ’10 lar Grubu’ oluşumu

1948 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü diploması

1948-49 Erzurum’da askerlik görevi

1949-52 Giresun Lisesi’nde Resim-SanatTarihi öğretmenliği

1953-63 İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde Resim-SanatTarihi öğretmenliği

1963-64 Kıbrıs Baf Lisesi’nde Resim-SanatTarihi öğretmenliği

1964-67 İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde Müdür Başyardımcılığı

1967-77 İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde Resim-SanatTarihi öğretmenliği

1977 Öncesi ve sonrasında çeşitli özel okullarda öğretmenlik

1986 UNICEF kartlarına basılıp tüm dünyada dağıtımı yapılmak üzere yapıtı seçilen
ilk Türkiyeli sanatçı

1986 UNICEF ile Strasbourg Akademisi’nin birlikte düzenledikleri Uluslararası
Kartpostal Yaratımları Yarışması’nda Büyük Ödül

1998 Plastik Sanatçılar Derneği ‘Sanatta 50.Yıl’ ödülü

2003 ‘10 lar Grubu’ Sergisi’ne katılım, Antik Sanat Galerisi, İstanbul

ALFRED MIRASHI MILOT

1969 Arnavutluk doğumlu olan Alfred Mirashi Milot, 1999 yılında Milano`da resim eğitimi almakta olduğu Brera Güzel Sanatlar Akademisi`nden derece ile mezun olmuştur. 1996 yılında ilk kişisel sergisini Everyday Portraits adıyla Milano`da açmış olan sanatçı, sonrasında pek çok kenti ile İtalya başta olmak üzere Avrupa`nın bir çok ülkesinde kişisel açmış, karma sergilere, bienal ve sanat etkinliklerine katılmıştır. Halen çalışmalarını ve yaşamını Milano ve New York kentleri arasında paylaştırarak sürdürmektedir.

AYDIN ALTUNDAĞ

1975 Samsun Vezirköprü doğumlu olan Aydın Altundağ, 1998 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Heykel Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. Farklı illerde kişisel sergiler açmış ve birçok karma sergiye katılmış olan sanatçının, bazı özel koleksiyonlarda ve resmi kurumların koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır. Sanatçı, resim ve heykel çalışmalarını kendi atölyesinde aktif olarak sürdürmektedir.

A. AYDIN BAYKARA

1954 Ankara doğumlu olan sanatçı, 1980 yılında Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi`nden mezun olmuştur. Uzun yıllar değerli sanatçı Asım Yücesoy ile çalişan sanatçının üç eseri, kitap kapağı olarak basılmış, bir eseri de ODTÜ 50. Kuruluş Yıldönümünde çıkarılan "Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz" başlıklı ansiklopedide yine kapak resmi olarak kullanılmıştır. Baykara`nın iki resmi Bilkent Üniversitesi`nce açılacak olan Hamiye Çolakoğlu Müzesi`ne alınmış, ayrıca sanatçının iki resmi, Amerika`da her yıl yayınlanan World Wide Art Books - International Contemporary Masters 2010 (2010 Uluslararası Çağdaş Sanat Ustaları) Sanat Kataloğu’nda yayınlanmıştır. Sanatçı, 2002 yılında Türk ressamları ve eserlerini dünyaya tanıtmak amacıyla, “http://www.turkishpaintings.com” adlı bir websitesi kurarak Türk sanatçıları ve eserlerini uluslararası boyuta taşımıştır.
Amerikan Suluboya Derneği üyesi, UPSD, BRHD ve GESAM üyesi olan Baykara, yirmi iki kişisel sergi açmış, elli üç karma sergiye katılmıştır.

AYNUR AÇIKGÖZ

1964 Bulgaristan Mestanlı doğumlu olan sanatçı, temel resim eğitimini Bulgaristan`da almış, büyük üstat Şeref Bigalı’nın özel atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmüştür. Yurtiçi ve yurtdışında 8 kişisel sergil açmış ve karma sergilere katılmış olan Aynur Açıkgöz, uluslararası bienal ve sempozyumlara katıldığı gibi, kendisi de bu türden uluslararası organizasyonlar düzenlemektedir. Sanatçının eserleri yarı soyut ve figüratif olmanın yanısıra, kendine özgü bir teknik ve renkçilik ile dikkat çekmektedir. Aynur Açıkgöz, çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.

REAL COLLECTION
Bilkent Center AVM Sanat Sokağı 3/33 Tepe Home Katı Bilkent / Ankara
Tlf : 0 312 242 00 22 E-Posta : info@rcmuzayede.com

www.rcmuzayede.com

REAL COLLECTION BRITISH ANTIQUE DEALER ASSOCIATION DOST ÜYESİDİR